Sunday, September 23, 2012

Optimum Şifa Gücü İçin 8 Haftalık Program


Ben bu programa (Andrew Weil, Spontenous Healing ) bir süre önce burda bahsedeceğimden çok daha sıkı bir şekilde başlamıştım (şeker, süt, et ve un yemeden). Ama şimdi biraz daha rahat bir şekilde sindire sindire, neyi niye yaptığımı hatırlayarak, bilerek 8 haftalık beslenme ve güçlenme programını baştan uygulamaya karar verdim.

Sütü ve süt ürünlerini kesmek beni vücut olarak çok daha iyi hissettirdiği için sütsüzlüğe devam edeceğim -ara ara peynir ve sütlü tatlı yiyorum ama her günkü beslenmem içinde değiller-..Sütü kesmek eklemlerdeki şişliği önlüyor ve benim sağ dizimde 18 yaşımdan beri süre gelen ara ara şişmeler sanki azalmakta... Daha önceki bir yazıda  da dediğim gibi kendinize en iyi geleni gene kendiniz bulacaksınız. Size neyi yemek iyi neyi yemek kötü geliyor vücudunuzu dinlerseniz o size söyleyecektir zaten.

1. Hafta:

Proje:

 Mutfağınızda zeytinyağından başka yağ kullanmamaya çalışın. Özellikle margarinler çöpe.. Zeytinyağının sızmasından almaya çalışın.

Diet:


  • Bu hafta en az  bir kere omega 3'ü bol olan balık (yaban somon -sockeye, sardalye, ringa balığı) yiyoruz (Çitflik balıklarından hem çevreyi kirlettikleri için hem de antibiyotik barındırdıkları için uzak durmak en iyisi). Balık yemiyorsanız omega 3 bakımından zengin diğer  besin kaynakları: semizotu ceviz, keten tohumu ve chia tohumu. Omega 3 bağışıklık sistemini en çok güçlendiren yağlardan, kanser önleyici, şişkinliği azaltıcı, hücrelerde ve dokulardaki dejeneratif değişmeleri önleyici etkilere sahip.
  • En az bir kere brokoli (buharda beş dakika pişirilmiş olanı hem sindirim hem yarar açışından en iyisi)
  • Sabah kahvaltısında vitamin C (ben bazen yarım limon sıkıp içiyorum, Weil 200 mg tamamlayıcı tabletleri öneriyor).
  • Ögle yemeği ile birlikte Selenium (200 mg) ve Vitamin D (400 UI).
  • Cartenoids ve Coenzim Q10'u da takviye olarak yemeklerden ya da tabletlerden almaya çalışıyoruz.  Cartenoid en çok havuç, şeftali, kayısı, bal kabağı, tatlı patates ve mangoda bulunuyor. Kanser önleyici özelliği nedeniyle çok önemli bir sırada cartenoidler. Coenzim Q10 de balıklarda. 


Manevi ve fiziksel:


  • Eve güzel çiçekler alıyoruz. (Programın en sevdiğim kısmı!)
  • Nefes izlemesi: Günün beş dakikasını nasıl nefes alıp verdiğinize odaklanarak geçirin. Hiç karışmayın nefesinize, nasıl nereye kadar alıyorsunuz, burnunuzdan girişi ve vücudunuzdan geçişinden, verdiğiniz ana kadar dikkatinizi nefesinizde tutun. Arada dikkatiniz kayarsa önemli değil, tekrar nefesinizi izlemeye geri dönün...
  • Bu hafta 5 gün 10'ar dakika yürüyoruz. Yürümenin faydaları saymakla bitmiyor. Yürümeyi alışkanlık edinmek kendinize vereceğiniz en iyi hediyelerden biri. Alman sağlık medyaları koşmanın yerine yürümeyi koymaya kararlılar. Eklemleri iyileştirmesi, kronik baş ve sırt ağrılarına iyi gelmesi, günlük stres seviyesini düşürmesi en önemli yararlarından. 
  • Kendiliğinden iyileşen hastalıklarımızın, yaralanmalarımızın listesini yapıyoruz. İyileştirmeyi hızlandıracak bir şey yaptık mı not ediyoruz..
İkinci hafta da yakında geliyor...

No comments:

Post a Comment