Saturday, September 15, 2012

Zencefilin Faydalari


Sporcular ya da düzenli spor yapanlar kaslarını nasıl geliştirecekleri ve bunun için ne yemeleri gerektikleri konusunda genelde bilgi sahibidirler. Bir de iç organları geliştirmek için yiyip içebileceğimiz şeyler var, ama "gözle göremediğimiz bir şeye önem verememe" alışkanlığımızdan dolayı, sanırım, bu konuya ilgi henüz o kadar yok.

İç organları geliştirmek için kullanabileceğimiz toniklerden biri de zencefil. Zencefilin faydaları say say bitmiyor aslında ama en önemlisi anti-kanserojen etkiye sahip olması. Yediğimiz besinlerin içindeki doğal ya da yapay toxinleri nötrleme özelliğine sahip. Yani dolaşım sistemininin gelişmesine katkıda bulunup bazı kanser yapıcı karsinojenlerin DNA mutasyonuna sebep olmasını engelliyor.  Ayrıca şişkinlik karşıtı bir etkisi olduğu için romatizmal eklem ağrılarına da iyi geliyor. Mide çeperinin korunmasında etkili, sindirime yardımcı. Kuru ve taze formlarını değiştire değiştire tüketmek en iyisi. Çünkü etkilerinin farklı olduğuna inanılıyor. Kuru olanın  anti-inflammatory etkileri daha fazla örneğin. Taze olan ise proteinlerin emiliminde daha çok yarar sağlıyor.

 Genel olarak ikisi de baş dönmeleri, araba ve deniz tutmalarına karşı işe yarıyor, ulsere karşı koruyucu etkiye sahipler ve bağırsak parazitlerine karşı çalışıyorlar. Vücuttaki eicasanoids'leri etkileyerek doğal iyileşmeye ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.   Ben en çok tavuk ve soya ürünlerini sebzelerle tavada pişirirken biraz zencefil eklemeyi seviyorum, bir de çayı çok lezzetli oluyor. Kaynamış suya bir kaç dilim atıp bir beş dakika daha kaynatıyorum, sonra keyifle içiyorum. *

*Kaynak: Spontenous Healing - Andre Weil

No comments:

Post a Comment